برنامه نویسی چیست و نحوه شروع آن

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
تعریف برنامه نویسی، برخی از زبان های برنامه نویسی رایج و مراحل شروع ساختن تجربه برنامه نویسی را بیاموزید.

برنامه نویسی چیست؟

تعریف برنامه نویسی، برخی از زبان های برنامه نویسی رایج و مراحل شروع ساختن تجربه برنامه نویسی را بیاموزید.

برنامه نویسی به یک فرآیند تکنولوژیکی برای گفتن اینکه کدام وظایف به منظور حل مشکلات به کامپیوتر انجام می شود، اشاره دارد. شما می توانید برنامه نویسی را به عنوان همکاری بین انسان و رایانه در نظر بگیرید، که در آن انسان دستورالعمل هایی را برای رایانه ایجاد می کند تا از آن پیروی کند (کد) به زبانی که رایانه ها می توانند آن را بفهمند.

برنامه نویسی چیزهای زیادی را در زندگی ما ممکن می کند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • هنگامی که یک وب سایت را برای یافتن اطلاعات، تماس با ارائه دهنده خدمات یا انجام خرید مرور می کنید، برنامه نویسی به شما امکان می دهد با عناصر روی صفحه سایت، مانند دکمه های ثبت نام یا خرید، فرم های تماس و منوهای کشویی تعامل داشته باشید.
 • برنامه نویسی پشت برنامه تلفن همراه می تواند به شما امکان سفارش غذا، رزرو سرویس اشتراک گذاری، ردیابی تناسب اندام، دسترسی به رسانه ها و موارد دیگر را به آسانی برای شما فراهم کند.
 • برنامه‌نویسی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا از طریق نرم‌افزارهای مختلف برای ذخیره‌سازی فایل و اتوماسیون و ابزارهای ویدئو کنفرانس برای ارتباط بین مردم در سطح جهانی، کارآمدتر عمل کنند.
 • اکتشاف فضا از طریق برنامه نویسی امکان پذیر می شود.

برنامه نویسی کامپیوتر چگونه کار می کند؟

در ابتدایی ترین حالت، برنامه نویسی به رایانه می گوید که چه کاری انجام دهد. ابتدا، یک برنامه نویس کد می نویسد – مجموعه ای از حروف، اعداد و سایر کاراکترها. در مرحله بعد، یک کامپایلر هر خط کد را به زبانی تبدیل می کند که یک کامپیوتر می تواند آن را بفهمد. سپس، کامپیوتر کد را اسکن می کند و آن را اجرا می کند و در نتیجه یک کار یا یک سری وظایف را انجام می دهد. کارها ممکن است شامل نمایش یک تصویر در یک صفحه وب یا تغییر فونت بخشی از متن باشد.

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی مختلف برنامه نویسان را قادر می سازند تا کدهایی را بنویسند که کامپیوترها آن را درک کنند. طبق نظرسنجی Statista، پنج زبان برنامه نویسی برتری که توسعه دهندگان استفاده می کنند عبارتند از:

 • جاوا اسکریپت، استفاده شده توسط 65.36٪
 • HTML/CSS، استفاده شده توسط 55.08٪
 • SQL، استفاده شده توسط 49.43٪
 • پایتون، استفاده شده توسط 48.07٪
 • TypeScript، استفاده شده توسط 34.83٪

کارهایی که می توانید با این زبان های برنامه نویسی انجام دهید را در زیر بررسی کنید:

جاوا اسکریپت

این زبان در هر مرورگر وب اصلی استفاده می شود. جاوا اسکریپت به شما امکان می دهد ویژگی های پیچیده ای مانند به روز رسانی محتوا، نقشه های تعاملی و گرافیک متحرک، توسعه بازی ها و موارد دیگر را به یک صفحه وب اضافه کنید.

HTML/CSS

از این زبان ها برای ایجاد صفحات وب و برنامه های کاربردی وب استفاده می شود. شما از HTML (زبان نشانه گذاری HyperText) برای ساختن ساختار صفحه وب استفاده می کنید، در حالی که CSS (Cascading Style Sheets) به شما امکان می دهد استایل صفحه را تعیین کنید.

SQL

SQL مخفف Structured Query Language است و برای برقراری ارتباط با پایگاه های داده از جمله به روز رسانی و بازیابی داده ها استفاده می شود.

پایتون

برنامه نویسی پایتون بیشترین استفاده را در یادگیری ماشین، توسعه وب و برنامه های دسکتاپ دارد. پایتون یک زبان محبوب در میان مبتدیان است، زیرا نحوه یادگیری آن نسبتا آسان است. این زبان به عنوان یک زبان برنامه نویسی شی گرا شناخته می شود.

انواع زبان های برنامه نویسی

در حالی که صدها زبان برنامه نویسی (اگر نه هزاران) وجود دارد، و راه های زیادی برای طبقه بندی آنها وجود دارد، آنها معمولاً می توانند به پنج دسته اصلی دسته بندی شوند:

 • زبان های برنامه نویسی رویه ای
 • زبان های برنامه نویسی کاربردی
 • زبان های برنامه نویسی شی گرا
 • زبان های اسکریپت
 • زبان های برنامه نویسی منطقی

چگونه در برنامه نویسی کامپیوتر شروع کنیم

این مراحل را دنبال کنید تا سفری را در زمینه رو به رشد برنامه نویسی آغاز کنید.

 • اهداف برنامه نویسی خود را مشخص کنید.
  اولین قدم مهم این است که در مورد اهداف و انگیزه های خود فکر کنید. با وضوح در مورد آنچه می خواهید به دست آورید و چرا، می توانید اقدامات خود را با نتایج مورد نظر خود هماهنگ کنید. در اینجا چند نمونه از اهداف برنامه نویسی آورده شده است:
 • یک حرفه برنامه نویسی جدید در یک صنعت خاص راه اندازی کنید.
 • برنامه نویسی را در نقش فعلی خود کاوش کنید و پروژه های جدیدی را انجام دهید که برنامه نویسی را با کارهایی که قبلا انجام می دهید ترکیب می کند.
 • برنامه نویسی را به عنوان یک سرگرمی دنبال کنید و پروژه هایی را کامل کنید که با علایق شما مطابقت دارد.

در دوره برنامه نویسی مقدماتی ثبت نام کنید.

هنگامی که اهداف خود را شناختید، ایده خوبی است که دوره ای در زمینه برنامه نویسی پیدا کنید تا شما را با زبان های برنامه نویسی محبوب و راه های مختلف به کارگیری مهارت های برنامه نویسی آشنا کند. همچنین می توانید از یک دوره مقدماتی برای اصلاح اهداف و تمرکز تلاش خود استفاده کنید.

مهارت های برنامه نویسی ضروری را ایجاد کنید.

همانطور که در حال گذراندن دوره‌ها هستید، باید مطمئن شوید که مهارت‌های برنامه‌نویسی ضروری را توسعه می‌دهید، به خصوص اگر اهداف شما دنبال کردن یک حرفه جدید یا ارتقای شغل فعلی شما باشد. در حالی که دوره ای که در آن ثبت نام کرده اید ممکن است نمای کلی از مهارت های برنامه نویسی مهم را ارائه دهد و سپس تجربه یادگیری را بر اساس آن ساختار دهد، ممکن است برای شما مفید باشد که بدانید کارفرمایان به دنبال چه هستند.

بر اساس ZipRecruiter’s Career Keyword Mapper، مهارت‌های فنی برتری که کارفرمایان در شرح شغل برنامه‌نویس درخواست می‌کنند شامل مهارت در زبان‌ها (جاوا اسکریپت و SQL)، مدیریت پروژه و علوم کامپیوتر است [2]. کارفرمایان همچنین بر چندین مهارت محل کار یا “نرم” مانند نوآوری و همکاری تاکید دارند.

با برنامه نویسان دیگر ارتباط برقرار کنید.

هنگامی که شبکه ای می سازید و با برنامه نویسان دیگر ارتباط برقرار می کنید، می توانید با روندهای برنامه نویسی، فرصت ها و راه حل های چالش های رایج آشنا شوید. راه های ارتباط با برنامه نویسان دیگر عبارتند از:

 • شرکت در کنفرانس های فناوری و رویدادهای شبکه
 • ثبت نام برای یک بوت کمپ کد نویسی
 • اشتراک در تأثیرگذاران برنامه نویسی و رهبران فکری
 • پیوستن به یک انجمن آنلاین، مانند CodeNewbie یا Kaggle

پروژه های کامل

تکمیل پروژه ها راهی عالی برای به کارگیری مهارت های خود و کشف پتانسیل برنامه نویسی شماست. آموزش های آنلاین برای تکمیل پروژه های مبتدی مانند:

 • ساخت اپلیکیشن موبایل
 • ساخت اپلیکیشن ماشین حساب
 • ساخت یک بازی ساده
 • ساخت یک وب سایت اولیه از ابتدا

آینده خود را در برنامه نویسی کاوش کنید.

هرچه بیشتر در مورد برنامه نویسی، ساخت مهارت ها و تکمیل پروژه ها بیاموزید، به دستیابی به اهداف خود نزدیکتر خواهید شد. به طور معمول، در مورد آینده ای که می خواهید در برنامه نویسی داشته باشید فکر کنید و احتمالات را بررسی کنید، از جمله لیست مشاغل در برنامه نویسی، آزادکاری به عنوان یک برنامه نویس، ساخت اپلیکیشن برای دوستان و خانواده، و پیشرفت تحصیلات خود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader